Paralaksa tła

Jeansy – spodnie na punkcie których oszalał świat!

28 czerwca 2015

Historia dżinsu

Autor: Błażej Andrzej

Fotografie: Domena publiczna, internet

Nie ma drugiej takiej tkaniny, która tak zrewolucjonizowała świat mody. Historia jeansów związana jest niewątpliwie z jednym człowiekiem, był to Levi Strauss a oto historia jego wynalazku.

Strauss urodził się w dużej żydowskiej rodzinie 26 lutego 1829 w Bawarii, kiedy miał 16 lat stracił ojca, który zmarł na gruźlicę i wraz z matką oraz rodzeństwem wyemigrował do Ameryki. Osiedli w Nowym Jorku, gdzie Levi pracował u swoich starszy braci aż do 1853 roku. Na skutek wybuchu gorączki złota na zachodnim wybrzeżu wyjechał do San Francisco, gdzie dostarczał do małych sklepów tkaniny oraz odzież.

levisDzięki znakomitym zdolnościom handlowym (hehe) a chyba przede wszystkim koneksjom ze społecznością żydowską jego firma rozwijała się w niesamowitym tempie. Wówczas zaczął produkować spodnie z płótna – materiału, którego używano do produkcji namiotów. Pierwsze modele były brązowe, później zaczął  sprowadzać materiał z Francji z Nimes, była to tkanina bawełniana łączona w splocie krzyżowym od tego miejsca wywodzi się słowo dżins de Nimes (fr). Do farbowania materiału użyto barwnika indygo pozyskiwanego z indygowca bewiarskiego. Na tylnych kieszeniach występował tzw. accurate ozdobny szew, pełnił on raczej funkcje estetyczną.

Metalowe nity w spodniach

jeansBazowy model, który był przeznaczony dla mężczyzn wykonujących ciężkie prace fizyczne nie były dostatecznie wytrzymały. Przyczyną nie był materiał a sposób jego łączenia. Sytuacja uległa zmianie w 1872 kiedy szewc z Nevady Jacob Davis, który wcześniej zakupił materiał, opracowuje specjalny sposób łączenia za pomocą metalowych nitów na krańcowych elementach tkaniny oraz kieszeniach -było to rewolucyjne rozwiązanie.

Davis nie mógł opatentować swojego rozwiązania, gdyż zwyczajnie nie posiadał funduszy na wszelkie formalności. W urzędzie poznał Levi Strauss, który przystał na współpracę.

I tak 20 maja 1873 panowie otrzymali patent “Improvement in Fastening Pocket-Openings”. Właśnie to wydarzenie dało początek modelowi 501, któremu magazyn „Time” przyzna niebawem tytuł „Fashion Item of the 20th Century” stały się one istotnym elementem światowej mody oraz wyposażeniem niemal każdej szafy.

11_levis_01Projektem którym wpisał się gusta i zapotrzebowanie Klientów były ogrodniczki z pięcioma kieszeniami z regulowaną długością szelek, znakomicie sprawdzające się w „ciężkich warunkach”, dzięki nim Strauss stał się milionerem. Wszystkie topowe modele produkowane przez Levis’a mają na początku 5 na skórzanej naszywce, która pojawiła się w 1886 roku.

W 1922 roku dodano do spodni szlufki do mocowania paska, stały się one ważnym elementem dla upowszechnia marki nie tylko wśród ludzi pracujących fizycznie. Nieco później w miejsce guzików wprowadzono zamki błyskawiczne.

Pierwsze damskie modle pojawiły się pod koniec lat 30-tych. Jeans zdobył duża popularność w USA, natomiast na Starym Kontynencie był zupełnie nieznany. Wszystko zmienił wybuch 2 wojny światowej, za sprawą amerykańskich żołnierzy, którzy nosili je w czasie wolnym. Działania wojenne spowodowały zwiększone zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju materiały.jeansy-damskie

Dżinsy w popkulturze

james-dean

W połowie lat 50-tych rozpoczęła się masowa sprzedaż dżinsu na wschodnim wybrzeżu, największy wpływ na wzrost sprzedaży miało wykorzystanie dżinsów przez Hollywood! Rok 1954 rozpoczął erę obcisłych, czarnych jeansów, wylansowanych przez Elvisa Presleya. Mężczyźni zabijali się, aby dostać parę identycznych. Po filmie „Buntownik bez powodu” z Jamesem Deanem jeansy stały się symbolem młodzieżowego buntu. Nosił je Marlon Brando w „The Wild One” i „Tramwaj zwany pożądaniem” i Marilyn Monroe w „Misfits”, te wydarzenia dały zupełnie nowe miejsce w świecie mody i popkultury.

W latach 50-tych została wyemitowana pierwsza reklama telewizyjna. Dzięki postępowi  technologicznemu w 1966 roku, zostały usunięte nity z tylnych kieszeni, które zastąpiono klejem. Jeansy przestały być spodniami „roboczymi” nosił je każdy od „hipsa” po największe gwiazdy kina, był symbolem wolności i beztroski. Spektakularna kariera  niebieskich spodni zwróciła uwagę magazynu Vogue który poświęcił dżinsom  jedną ze swoich okładek.

Diesel – for successful living

W latach 70 powstała bardzo ważna firma – Diesel, rozgłos zdobyła w latach 90-tych kiedy otworzyła swój pierwszy sklep w Nowym Jorku. Renzo Rosso i Adrano Goldschmid -twórcy postawili na najwyższej jakości materiały, świeże podejście i zabawę modą, nowoczesne stylizacje i kontrowersyjne reklamy. Wszystko to złożyło się na zdobycie uznania zarówno wśród klientów i świata mody.diesel-ads
Moda na przestrzeni lat podlega ewolucji, jednak jakikolwiek byłby trend jeszcze nie zdarzyło się, aby jeansy zostały „wyklęte”. Ich popularność na przestrzeni lat była zmienna nie mniej jednak dziś już można powiedzieć, iż żadne inne spodnie nie wywarły tak dużego wpływu na rozwój popkultury jak jeans!

Yves Saint Laurent – francuski projektant mody, wielokrotnie powtarzał, że „ żałuje w życiu tylko jednego, że to nie on wynalazł dżinsy, to najbardziej spektakularny, praktyczny, swobodny i nonszalancki wynalazek w historii mody”.

5 Komentarze

 1. Emilia Kubik pisze:

  fajny artykuł i fajny blog…chyba podeślę tu swojego mężczyznę :)

 2. Zofia Biała pisze:

  >Pierwsze modele były brązowe, później zaczął sprowadzać materiał z Francji z Nimes, była to tkanina bawełniana łączona w splocie krzyżowym od tego miejsca wywodzi się słowo dżins de Nimes (fr)

  Słaby stażysta :)

  Słowo „denim” pochodzi od „De Nimes”, ale słowo dżins pochodzi od „Genoa”.

  Pozdrawiam i zapraszam na moją stronę: zoio.pl

 3. Basia Kowalska pisze:

  Pierwsze jeansy były wykonane z solidnego materiału.Dzisiejsze spodnie to już nie to samo. Warto wspomnieć, że dużo chemikaliów było potrzebnych by stworzyć jedną parę, co niestety nie wpływa zbyt dobrze na środowisko. Jak autor napisał, zgadzam się ze stwierdzeniem, że :” Moda na przestrzeni lat podlega ewolucji, jednak jakikolwiek byłby trend
  jeszcze nie zdarzyło się, aby jeansy zostały „wyklęte”. Ich popularność
  na przestrzeni lat była zmienna nie mniej jednak dziś już można
  powiedzieć, iż żadne inne spodnie nie wywarły tak dużego wpływu na
  rozwój popkultury jak jeans” Pozdrawiam serdecznie oraz zapraszam: sosimply.pl

 4. Tomasz K. pisze:

  Ogromnie cieszy mnie to, że jeans jest tak dobrze traktowany obecnie :) Spodnie są coraz lepszej jakości, ale i kurtki, czy torby wciąż zyskują nowych wielbicieli :)

 5. Modna dama pisze:

  Kiedyś to jeansy były wykonane bardzo fajnie. A teraz jest problem ze znalezieniem dobrych jeansów. Ja zawsze kupuje w sklepie https://www.kostium.com, gdzie są jeansy są od projektantów i są bardzo dobrej jakości. Nie to co w tych badziewnych sklepach jak wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *