Paralaksa tła

Dlaczego kryptowaluty są okrzyknięte mianem rewolucji?

15 stycznia 2018

Niusy

Kryptowaluty

Autor: Krypto Raport
Bieżące informacje, poradniki oraz analizy rynku kryptowalut znajdziecie u nas na kanale:
https://www.youtube.com/kryptoraport

Fotografie: Domena publiczna, internet

Aby odpowiedzieć na to pytanie będziemy musieli wytłumaczyć sobie kilka niezbędnych  rzeczy.

Cała tajemnica kryptowalut tkwi w systemie jakim jest blockchain. Niewątpliwie ogromną barierę dla ludzi mniej zaznajomionych z nowymi technologiami stanowi to, że kryptowaluty to coś nienamacalnego – coś czego nie można dotknąć i istnieje tylko w sieci. Co więc sprawia, że system ten znajduje coraz więcej zwolenników?

Kryptowaluty w odróżnieniu od walut fiducjarnych takich jak np. polski złoty posiadają zabezpieczoną kryptograficznie księgę rozrachunkową, w której zostają zapisane transakcje (blockchain). Jest ona dostępna dla wszystkich i każdy może ją pobrać na swój komputer. Jeżeli ktoś jednak będzie chciał coś w niej zmienić reszta społeczności to zobaczy i nie pozwoli tego zaakceptować.

Wspomniana księga rozrachunkowa nie zawiera naszych danych. Pozwala to w dużym stopniu na anonimowość. Nikt poza nami  nie wie ile i jakich posiadamy kryptowalut w przeciwieństwie do banku gdzie stan naszego konta znają osoby trzecie.

Jeżeli chcemy komuś przesłać pieniądze odbywa się to za pomocą specjalnie wygenerowanego adresu. Oznacza to, że podczas transakcji nikt nie pobiera naszych danych osobowych.

Załóżmy, że Ty nazywasz się Jan Kowalski a Twój identyfikator to 85490. Twój odbiorca zaś to Jan Nowak – 384975.

Każdy kto ma dostęp do sieci zamiast Jan Kowalski otrzyma numer 85490 a zamiast Jan Nowak 384975.

To był uproszczony przykład. Tak naprawdę maszyna hashująca sprawia, że nasze imię i nazwisko zmienia się w ciąg 34 znaków, w którego skład wchodzą małe i duże litery oraz cyfry. Daje nam to niemalże nieograniczoną ilość kombinacji, która pozwala każdemu na wygenerowanie unikalnego i osobistego adresu.

Mało tego blockchain działa tak, że jeżeli już dojdzie do transakcji to nie da się jej cofnąć. Wszystko jest sprawdzane przez ogromną moc obliczeniową co powoduje, że nie ma szans aby coś poszło nie tak.

 Dodatkowo każda kryptowaluta ma napisany kod źródłowy, który zapewnia nas o kilku rzeczach:

1.Jednoznaczna własność (określa ona, że dana kryptowaluta może być własnością tylko jednego użytkownika, który kryje się pod adresem)

2.Musi istnieć system przekazywania kryptowalut między ludźmi.

3.System powinien zarejestrować, że kryptowaluta ma nowego właściciela. W momencie przesyłu więc stary posiadacz traci automatycznie prawo do posiadania kryptowaluty, którą przejmuje odbiorca.

To wszystko sprawia, że dostępne w komputerze księgi mogą zostać wykorzystane w wielu dziedzinach naszego życia np.:

  • W medycynie do zapisywania danych między szpitalami i ich szybkiej weryfikacji w celu podjęcia natychmiastowego leczenia pacjenta,
  • W finansach do usprawnieniu systemu bankowego i sprzedaży bez pośredników,
  • W polityce do sprawnego przeprowadzenia wyborów gdzie nie ma możliwości ich sfałszowania,
  • W grach liczbowych  typu lotto, gdzie nikt nie ma wpływu na to, która liczba wygra,
  • W handlu do skanowania żywności/odzieży  w celu identyfikacji pochodzenia, oryginalności oraz daty produkcji itd.
  • W szkolnictwie do zapisu ocen w szkole.

Ogólnie rzecz biorąc kryptowaluty przechowywane są przez użytkownika między innymi na tzw. „portfelach”:

  • wirtualnych, czyli w aplikacjach zainstalowanych na komputerze, tablecie, telefonie lub w serwisach internetowych prowadzonych przez osoby trzecie
  • fizycznych, czyli kartce papieru lub urządzeniu sprzętowym, np. trezor czy power ledger nano s.

Jeżeli użytkownik chce dokonać transakcji może zlecić jej wykonanie o każdej porze dnia i nocy w każdym miejscu na świecie pod warunkiem że ma on połączenie z internetem. W przypadku głównej kryptowaluty jaką jest Bitcoin sieć obsługiwana jest już nawet satelitarnie, możliwy jest przesył drogą radiową niezależnie od internetu.

Kluczowym elementem koncepcji kryptowalut jest także to, że w obrocie nimi nie występuje żaden regulator. Nie istnieje żaden „Centralny Bank Kryptowalut”, który prawdopodobnie zdecydowałby np. o zwiększeniu podaży kryptowaluty i przez to spadku jej wartości. O ilości danej kryptowaluty w obiegu decyduje tylko i wyłącznie twórca. To on programując daną walutę tworzy ilość tzw. „tokenów” która później nie może być już zmieniona, co oznacza że nikt nie może po prostu stworzyć więcej sztuk takiej waluty.

Wszystko to sprawia, że kryptowaluty mogą przynieść radykalną zmianę myślenia porównywalną do tej jaką w ostatnich latach wprowadził internet. Pogłębiająca się recesja, nietransparentne działania banków centralnych. utrata prywatności, to wszystko sprawia że rewolucja finansowa okaże się niezbędna. Czy taką zmianę przyniosą kryptowaluty i technologia blockchain w nadchodzących latach? Wiele na to wskazuje, i pragnę byście głębiej się tym zainteresowali, bo naprawdę warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *